Kategorie
Barwa światła
MOC
Kąt świecenia
Napięcie
Cena
-
od
do
ŻARÓWKI LED
WŁAŚCIWOŚCI ŻARÓWKI, CZYLI TROCHĘ TEORII
Niezależnie jaką żarówkę wybierzemy warto wiedzieć jakie są podstawowe parametry ją opisujące.
- Moc żarówki oznacza się w watach [W] - największą moc będziemy potrzebować w głównym oświetleniu stosowanym w łazience i w kuchni, nieco mniejszą w salonie, sypialni czy pokoju dziecka, gdzie dodatkowo możemy zastosować oświetlenie uzupełniające - lampki nocne czy podłogowe.
- Barwę światła oznacza się w Kelvinach [K] - pozwala ona dopasować rodzaj światła do danego pomieszczenia. Ciepła barwa (poniżej 3200 K) sprzyja relaksowi, wyciszeniu, tworzy przytulny klimat. Znakomicie sprawdzi się w salonie czy w sypialni. Barwa neutralna (3300 - 4500 K) będzie idealna w łazience. Natomiast barwa zimna pasuje do wnętrz z większą aktywnością oraz tam, gdzie wymagane jest skupienie, jak kuchnia czy gabinet.
- Ilość wytwarzanego światła określa się w lumenach i luksach - o tym ile światła emituje żarówka mówi nam wartość podawana w lumenach. Natomiast luksy służą do pomiaru natężenia światła na danym obszarze.
ZALETY OŚWIETLENIA LED
Energooszczędność to najważniejszy atut oświetlenia LED. Zużycie energii jest nawet o 90% mniejsze niż klasycznych czy halogenowych żarówek. Nieco wyższa cena żarówek LED błyskawicznie się zwraca w postaci niższych rachunków za prąd. Poza tym oświetlenie LED nie nagrzewa się, osiągając pełną moc natychmiast po włączeniu. W przeciwieństwie do niego, klasyczne czy halogenowe żarówki szybko nagrzewają się, a ich dotknięcie może skutkować poparzeniem. Sporym atutem oświetlenia LED jest wysoka trwałość. Lampy LED działają nawet do 50 000 godzin. W praktyce przekłada się to na wyjątkowo długie działanie, nawet ponad 10 lat. Dla porównania klasyczna żarówka to około 1 000 godzin świecenia, a halogenowa ok 2 000 godzin. To wielokrotnie mniej niż oświetlenie LED.
DLACZEGO OŚWIETLENIE LED JEST ENERGOOSZCZĘDNE?
Dużo niższe zużycie energii elektrycznej oświetlenia LED w stosunku do klasycznych czy halogenowych lamp wynika z samej konstrukcji żarówek. Bańka żarówki wypełniona jest gazem szlachetnym lub próżnią. Natomiast LED-y zbudowane są z diod, które do wygenerowania światła nie potrzebują wysokiej temperatury. LED-y przekształcają otrzymaną energię bezpośrednio na prąd, z bardzo niewielką stratą. Dla porównania tradycyjne żarówki przekształcają tylko około 5% pobranej energii na światło. Reszta ucieka w postaci ciepła.