Kontakt:
Email: sklep@dled.pl
Telefon: 33 499 61 50 

Potrzebujesz większej ilości?  Napisz do nas

Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

OKABLOWANIE

PLANOWANIE OKABLOWANIA TO PODSTAWA

Dobrze przemyślany projekt i odpowiednio położone okablowanie przekłada się wprost na wygodę użytkowania domowych wnętrz. Jeśli dobrze nie zaplanujemy punktów oświetleniowych i nie ułożymy pod to kabli, wówczas możemy być skazani na stosowanie wielu długich przedłużaczy, co niekoniecznie przełoży się pozytywnie na walory dekoracyjne pomieszczeń. Plan elektryki w domu powinien obejmować:

  • oświetlenie podstawowe - lampy sufitowe, kinkiety, lampy podłogowe, oświetlenie schodów;
  • oświetlenie dekoracyjne - lampy LED, świetlówki, halogeny;
  • gniazdka - standardowe kontakty elektryczne, gniazda telewizyjne i teletechniczne;
  • włączniki światła - pojedyncze, podwójne, schodowe;

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PLANUJĄC OŚWIETLENIE I OKABLOWANIE?

W pierwszej kolejności należy zaplanować i zainstalować gniazdka oraz oświetlenie. Gniazdka elektryczne, aby były jak najbardziej użyteczne powinny być rozmieszczone w każdym rogu pomieszczenia. Warto też przemyśleć ustawienie mebli, aby nie zasłonić nimi kontaktów. Warto też przemyśleć oświetlenie schodów i zastosować włączniki krzyżowe i schodowe. Dzięki nim możliwe jest włączenie oświetlenia na parterze i wyłączenie go na piętrze oraz odwrotnie. W kuchni kluczowe jest oświetlenie blatów roboczych. Warto więc zainwestować w wydajne lampy LED, umieszczone tuż nad wyspą kuchenną. Również gniazdka elektryczne powinny być dobrze przemyślane i z pewnością umieszczone blisko blatów roboczych. W przypadku łazienki kluczowe podczas projektowania instalacji elektrycznej jest zaplanowanie użycia gniazdek o klasie szczelności przynajmniej IP44, odpornych na wilgoć i chlapanie wody. Oświetlenie powinno znajdować się w centralnym miejscu na suficie oraz koniecznie nad lustrem.

PESZLE DO KABLI

Peszle to specjalne rury plastikowe, w których chowa się okablowanie. Dzięki swojej karbowanej powierzchni mogą przybierać różne kształty. Peszel do kabli pełni istotną rolę w prawidłowym procesie prowadzenia przewodów elektrycznych. Zwiększa bezpieczeństwo tworzonej w ten sposób instalacji elektrycznej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium