Kategorie
Barwa światła
MOC
Trzonek
Kąt świecenia
Napięcie
Zasilanie
Zastosowanie
Żarówki w zestawie
Cena
-
od
do
OŚWIETLENIE ZEWNĘTRZNE
JAK ZAPROJEKTOWAĆ OŚWIETLENIE ZEWNĘTRZNE?
Umiejętnie zaprojektowane oświetlenie zewnętrzne pozwala wyeksponować atrakcyjny design naszego domu po zmroku oraz estetycznie i funkcjonalnie zaplanowany ogród. To właśnie strumienie światła padające pod odpowiednim kątem tworzą niepowtarzalny klimat i podkreślają ciekawe aranżacje wokół domu. Zdecydowanie warto przyłożyć do niego dużą wagę. Z pewnością docenią to zarówno domownicy jak i goście.
Poza tym skuteczne oświetlenie zewnętrzne pełni jeszcze inne role poza walorami dekoracyjnymi. Wskazuje właściwą drogę wejściową do domu, eksponuje wyjątkowe miejsca w ogrodzie i oświetla wjazd do garażu. Dzięki niemu poruszanie się po zmroku wokół posesji jest komfortowe i bardziej bezpieczne. Odpowiednio oświetlona przestrzeń wokół domu pełni również rolę odstraszającą potencjalnych złodziei, którzy w świetle reflektorów są bardzo dobrze widoczni.
RODZAJE OŚWIETLENIA ZEWNĘTRZNEGO
Na oświetlenie zewnętrzne składają się różnego rodzaju lampy oświetlające całą przestrzeń wokół domu, poczynając od bramy wjazdowej przez ogród i podjazd, aż po drzwi wejściowe do domu i ciągi komunikacyjne wokół niego. Wśród podstawowych rodzajów oświetlenia zewnętrznego wyróżniamy:
- kinkiety / lampy elewacyjne - idealne do oświetlenia wejścia do domu, garażu, bram i furtek;
- lampy najazdowe - wykorzystywane na podjazdach do montażu w nawierzchni;
- naświetlacze LED - stałe lub przenośne, montowane na budynkach lub na gruncie, potrafią oświetlić sporą przestrzeń;
- oprawy do zabudowy - przeznaczone do montażu w sufitach i ścianach jako oświetlenie wejścia do domu;
- lampy słupkowe - idealne do oświetlania ciągów komunikacyjnych w ogrodzie i wokół domu;
- lampki solarne - atrakcyjne dekoracje świetlne subtelnie podkreślające roślinność ogrodową lub taras;
- girlandy świetlne - klimatyczne oświetlenie w postaci nawet kilkudziesięciu żarówek zamontowanych na jednym długim przewodzie, do tworzenia fantazyjnych kompozycji świetlnych w ogrodzie, na tarasie, balkonie czy altanie;
ENERGOOSZCZĘDNE OŚWIETELENIE ZEWNĘTRZNE
Odpowiednie oświetlenie zewnętrzne powinno być również energooszczędne. Stąd wybierając lampy do ogrodu czy oświetlenia przestrzeni wokół domu warto wybierać żarówki LED, które są trwałe i pobierają znacznie mniej prądu niż klasyczne źródła światła. Dobrym pomysłem są czujniki ruchu, które włączą światło automatycznie, dokładnie wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebujemy. W ogrodzie dobrze sprawdzają się lampy solarne, które są w pełni samowystarczalne pod względem poboru energii.