Kategorie
Materiał
Kolor
Cena
-
od
do
GNIAZDKA ELEKTRYCZNE
ZASADA DZIAŁANIA GNIAZDEK ELEKTRYCZNYCH
Gniazdka elektryczne odpowiadają za podłączenie do instalacji elektrycznej odbiorników prądu za pomocą współpracującej z gniazdkiem wtyczki. Zwykle wykonane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego o różnorodnej kolorystyce, choć dominującą jest kolor biały. W otworach gniazdka elektrycznego znajdują się sprężynujące metalowe styki, podłączone do przewodów instalacji elektrycznej. Po włożeniu wtyczki do kontaktu, styki ściśle przylegają do jej metalowych bolców, w następstwie czego ze styków do bolców może płynąć prąd. Między otworami gniazdka panuje różnica potencjałów, zwana napięciem.
KWESTIE BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS KORZYSTANIA Z GNIAZDEK ELEKTRYCZNYCH
W Polsce oraz w pozostałych krajach europejskich w domowej instalacji elektrycznej płynie prąd przemienny, jednofazowy, o napięciu 230V oraz częstotliwości 50 Hz. W miejscach szczególnie narażonych na porażenie prądem instaluje się dodatkowy przewód uziemiający. Dodatkowy bolec, czyli styk ochronny w gniazdkach służy właśnie do połączenia uziemienia. W nowo wykonywanych instalacjach elektrycznych nie wolno już stosować gniazdek bez styków ochronnych. Kwestie bezpieczeństwa powinny być zawsze na pierwszym miejscu, szczególnie że mamy do czynienia z prądem. Warto więc wybierać gniazdka elektryczne od sprawdzonych producentów, posiadające atesty i certyfikaty adekwatne do danej kategorii.
W przypadku łazienek warto wybierać gniazdka posiadające klapkę ochronną, zabezpieczające kontakt przed zalaniem wodą. A jeśli w domu są małe dzieci bezwzględnie należy zadbać o specjalne zabezpieczenia do kontaktów, które nie pozwolą, aby dziecko próbowało cokolwiek do gniazdka elektrycznego włożyć.
NORMY IP DLA GNIAZDEK ELEKTRYCZNYCH
Gniazdka elektryczne posiadają różną kolorystykę i formę, dzięki czemu z łatwością można dopasować wybrany model do stylu naszych wnętrz. Niezależnie jednak od ich sfery wizualnej warto znać normy IP i wybierać kontakty przeznaczone dokładnie do określonych pomieszczeń, co zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo użytkowania. Normy IP składają się z dwóch cyfr. Pierwsza informuje o ewentualnej możliwości dostania się ciał stałych do wnętrza gniazdka. Druga mówi o dostaniu się do gniazdka wody.
IP22 - to gniazdka przeznaczone do salonu, pokojów dziecięcych, sypialni, pomieszczeń biurowych;
IP44 - to gniazdka przeznaczone do kuchni, łazienek i innych pomieszczeń, w których panuje wilgoć;
IP56 - to gniazdka przeznaczone do użytkowania w garażach, na basenach, w saunach, pomieszczeniach technicznych.