Kontakt:
Email: sklep@dled.pl
Telefon: 33 499 61 50 

Potrzebujesz większej ilości?  Napisz do nas

ŻARÓWKI LED

WŁAŚCIWOŚCI ŻARÓWKI, CZYLI TROCHĘ TEORII

Niezależnie jaką żarówkę wybierzemy warto wiedzieć jakie są podstawowe parametry ją opisujące.

  1. Moc żarówki oznacza się w watach [W] - największą moc będziemy potrzebować w głównym oświetleniu stosowanym w łazience i w kuchni, nieco mniejszą w salonie, sypialni czy pokoju dziecka, gdzie dodatkowo możemy zastosować oświetlenie uzupełniające - lampki nocne czy podłogowe.
  1. Barwę światła oznacza się w Kelvinach [K] - pozwala ona dopasować rodzaj światła do danego pomieszczenia. Ciepła barwa (poniżej 3200 K) sprzyja relaksowi, wyciszeniu, tworzy przytulny klimat. Znakomicie sprawdzi się w salonie czy w sypialni. Barwa neutralna (3300 - 4500 K) będzie idealna w łazience. Natomiast barwa zimna pasuje do wnętrz z większą aktywnością oraz tam, gdzie wymagane jest skupienie, jak kuchnia czy gabinet.
  2. Ilość wytwarzanego światła określa się w lumenach i luksach - o tym ile światła emituje żarówka mówi nam wartość podawana w lumenach. Natomiast luksy służą do pomiaru natężenia światła na danym obszarze.

ZALETY OŚWIETLENIA LED

Energooszczędność to najważniejszy atut oświetlenia LED. Zużycie energii jest nawet o 90% mniejsze niż klasycznych czy halogenowych żarówek. Nieco wyższa cena żarówek LED błyskawicznie się zwraca w postaci niższych rachunków za prąd. Poza tym oświetlenie LED nie nagrzewa się, osiągając pełną moc natychmiast po włączeniu. W przeciwieństwie do niego, klasyczne czy halogenowe żarówki szybko nagrzewają się, a ich dotknięcie może skutkować poparzeniem. Sporym atutem oświetlenia LED jest wysoka trwałość. Lampy LED działają nawet do 50 000 godzin. W praktyce przekłada się to na wyjątkowo długie działanie, nawet ponad 10 lat. Dla porównania klasyczna żarówka to około 1 000 godzin świecenia, a halogenowa ok 2 000 godzin. To wielokrotnie mniej niż oświetlenie LED.

DLACZEGO OŚWIETLENIE LED JEST ENERGOOSZCZĘDNE?

Dużo niższe zużycie energii elektrycznej oświetlenia LED w stosunku do klasycznych czy halogenowych lamp wynika z samej konstrukcji żarówek. Bańka żarówki wypełniona jest gazem szlachetnym lub próżnią. Natomiast LED-y zbudowane są z diod, które do wygenerowania światła nie potrzebują wysokiej temperatury. LED-y przekształcają otrzymaną energię bezpośrednio na prąd, z bardzo niewielką stratą. Dla porównania tradycyjne żarówki przekształcają tylko około 5% pobranej energii na światło. Reszta ucieka w postaci ciepła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium