Kontakt:
Email: sklep@dled.pl
Telefon: 33 499 61 50 

Potrzebujesz większej ilości?  Napisz do nas

Darmowa wysyłka

wysyłka gratis już od 69zł

OPRAWKI PODTYNKOWE CZY NATYNKOWE?
OPRAWKI PODTYNKOWE CZY NATYNKOWE?

OPRAWKI PODTYNKOWE CZY NATYNKOWE?

Nowoczesne oświetlenie wymaga użycia specjalnych lamp, które charakteryzują się wysoką efektywnością świetlną, wspaniałym designem, niskim poborem prądu i wysoką trwałością. Spektakularne efekty można uzyskać stosując oryginalne oprawki, zarówno podtynkowe jak i natynkowe. Czym różnią się od siebie, które łatwiej zamontować i w jakich pomieszczeniach odnajdą się najlepiej postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

ZASTOSOWANIE OPRAWEK PODTYNKOWYCH

Oprawki podtynkowe przeznaczone są do zabudowy w sufitach podwieszanych oraz w ścianach kartonowo-gipsowych. Oprawki podtynkowe nazywa się też oprawkami wpuszczanymi, gdyż są montowane na równi z sufitem.  Ta unikalna cecha tego typu źródła światła ma wpływ na wyjątkowe walory estetyczne takiego rozwiązania. Z zewnątrz widoczny jest tylko element odpowiadający za emisję światła, a cała konstrukcja lampy jest dyskretnie ukryta. Całość tworzy znakomity efekt wizualny, podkreślając nowoczesność wnętrz i nie przytłaczając ich swoją formą.

Oprawki podtynkowe są powszechnie używane w domach, biurach, sklepach czy galeriach handlowych. Posiadają różne kształty, od najpopularniejszych kwadratów, kół czy trójkątów po bardziej wyrafinowane. Ze względu na funkcjonalność dostępne są oprawki podtynkowe stałe i regulowane. W tych pierwszych nie ma możliwości sterowania kątem padania światła, w tych drugich taka niewielka możliwość jest.

CZYM SĄ OPRAWKI NATYNKOWE?

Jak sama nazwa wskazuje oprawki natynkowerodzajem lamp, które montuje się bezpośrednio na powierzchni sufitu lub ściany. Występują w wielu różnych formach jak tuby, plafony, reflektory, czy halogeny. Różnią się między sobą wielkością, kształtem, średnicą, kolorem, materiałem z jakiego zostały wykonane, a nawet możliwością regulacji kąta padania światła. To bardzo uniwersalne rozwiązania, które pasują do różnego rodzaju pomieszczeń, niezależnie od stylu danego wnętrza. Prosta forma i minimalistyczny charakter oprawek natynkowych sprawia, że znakomicie odnajdują się we wnętrzach industrialnych, skandynawskich oraz nowoczesnych.

Oprawki natynkowe doskonale doświetlają pomieszczenia, w których są zamontowane. Ich uniwersalność i funkcjonalność sprawia, że perfekcyjnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie dociera oświetlenie ogólne. Najczęściej montuje się je w kuchni, w salonie, w przedpokoju, w korytarzach czy w garderobie. Montaż jest bardzo prosty, każdy poradzi sobie z nim bez najmniejszego problemu.

JAK ZAMONTOWAĆ POSZCZEGÓLNE RODZAJE OPRAWEK?

Oprawki podtynkowe i natynkowe pod względem funkcjonalnym są do siebie podobne. Znakomicie doświetlają całe pomieszczenie bądź tylko wybraną strefę, są niesamowicie uniwersalne, pasują do wnętrz urządzonych w różnych stylach, głównie nowoczesnych. To, co je odróżnia, to z jednej strony sposób montażu, z drugiej efekt wizualny. Oprawki podtynkowe wtapiają się w sufit będąc niemal niewidoczne. Swoje walory odkrywają dopiero po włączeniu oświetlenia. Oprawki natynkowe zaś przyciągają wzrok swoją formą, kształtem i kolorem. Cała oprawka jest od razu widoczna, więc nawet bez włączonego oświetlenia stanowi ważny element dekoracyjny.

Montaż obu tych rodzajów oprawek jest całkowicie inny. W przypadku oprawki podtynkowej w pierwszej kolejności należy wyciąć otwór (dokładne wymiary podane są  w karcie produktu i na opakowaniu konkretnej oprawki), a następnie podłączyć lampę do prądu i zamocować oprawkę za pomocą mocnych zatrzasków. Oprawki podtynkowe nie posiadają elementów ruchomych, więc nie ma ryzyka, że jakiś element lampy mógłby odpaść podczas sprzątania czy niewłaściwego użytkowania.

Z kolei montaż oprawek natynkowych odbywa się na podobnej zasadzie co w przypadku klasycznych lamp wiszących, plafonów czy kinkietów. Konkretna oprawka jest mocowana do sufitu lub ściany za pomocą odpowiednich kołków, przybierając najczęściej formę kwadratu, walca lub prostokąta zintegrowanego niemal z powierzchnią, do której została przymocowana. Oprawki natynkowe zwykle montuje się na suficie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w małych i ciemnych pomieszczeniach (jak np. garderoba) zamontować je bezpośrednio na ścianie. Wówczas sprawdzą się znakomicie i skutecznie doświetlą każdą niewielką przestrzeń.

ZALETY OPRAWEK PODTYNKOWYCH I NATYNKOWYCH

Jedne i drugie rodzaje oprawek mają sporo zalet. Przede wszystkich znakomicie się prezentują, podkreślając charakter pomieszczeń. Ułożone blisko siebie tworzą fantastyczny wzór, który równomiernie rozłoży światło w danym pomieszczeniu. Zresztą możliwość dowolnego ułożenia opraw podtynkowych i natynkowych to kolejna zaleta. Tylko od naszej wyobraźni i od naszych potrzeb zależy jakie strefy chcemy bardziej doświetlić, a gdzie uzyskać klimatyczny nastrój. Niewątpliwym atutem tego rodzaju oprawek jest brak konieczności czyszczenia ich z kurzu. To z pewnością jeden z powodów dlaczego są tak chętnie wybierane do biur czy sklepów. Oprawki oświetleniowe LED są niedrogie, bezawaryjne i energooszczędne. Dokładając do tego oryginalny design tworzący znakomity efekt mamy odpowiedź na pytanie, skąd tak duża popularność tego rodzaju oświetlenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium