Kontakt:
Email: sklep@dled.pl
Telefon: 33 499 61 50 

Potrzebujesz większej ilości?  Napisz do nas

Opcje przeglądania

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

OŚWIETLENIE ROWEROWE

CZY OŚWIETLENIE ROWEROWE JEST OBLIGATORYJNE?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia) oświetlenie rowerowe jest obowiązkowe. Według przepisów rower użytkowany w ruchu drogowym powinien być widoczny w nocy przy dobrej pogodzie z odległości około 150 metrów. Zgodnie z przepisami każdy rower powinien być wyposażony w:

  • światło przednie - białe lub żółte, świecące światłem ciągłym lub migającym;
  • światło tylne odblaskowe czerwone;
  • światło tylne świecące światłem ciągłym lub migającym;
  • kierunkowskazy - ale tylko, gdy konstrukcja roweru uniemożliwia sygnalizację zamiaru skrętu ręką.

Oświetlenie rowerowe powinno być zamontowane w rowerze na wysokości co najmniej 25 cm mierząc od powierzchni drogi, ale nie wyżej niż na wysokość 150 cm. Nakaz używania świateł rowerowych obowiązuje od zmierzchu do świtu, podczas przejazdu przez tunel oraz w ciężkich warunkach pogodowych jak mgła, opady śniegu lub deszczu.

RODZAJ OŚWIETLENIA ROWEROWEGO

Oświetlenie rowerowe możemy podzielić na odblaski oraz lampki. Wśród tych drugich wyróżniamy klasyczne lampy montowane na kierownicy, lampy tylne, lampki wyposażone w diody LED montowane na sztycy, mikrolampki montowane w dowolnym miejscu oraz lampy czołówki na kasku.

Aby oświetlenie rowerowe skutecznie spełniało swoją rolę natężenie światła musi mieć odpowiednią moc. Do typowo rekreacyjnej jazdy wystarczą lampy od 100 do 500 lumenów. W przypadku bardziej ekstremalnej jazdy po leśnych czy górskich ścieżkach warto szukać lamp o mocy 800 - 1000 lumenów. Wówczas snop światła będzie na tyle duży i jasny, że nawet przy dużych prędkościach jazda będzie bezpieczna, a droga bardzo dobrze widoczna.

SKUTECZNE OŚWIETLENIE ROWEROWE TO WIĘKSZE BEZPIECZEŃSTWO

Skuteczne i mocne oświetlenie rowerowe przekłada się wprost na bezpieczeństwo jazdy na rowerze. Same lampy rowerowe spełniają różne role w zakresie bezpiecznego i komfortowego poruszania się na dwóch kółkach. Lampki przednie ostrzegawcze sprawiają jedynie, że jesteśmy lepiej widoczni, ale nie oświetlają drogi. Lampy przednie oświetlające generują mocny strumień światła, oświetlają drogę i sprawiają, że jesteśmy widoczni dla innych. Lampki tylne pełnią funkcję ostrzegawczą, czyli sprawiają, że jesteśmy widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Odpowiednie oświetlenie rowerowe nie dość, że jest obowiązkowe po zmroku czy w trudnych warunkach pogodowych, to jeszcze potrafi uratować życie. Kierowcy samochodów, które poruszają się znacznie szybciej niż rowerzyści często nie są w stanie w porę dostrzec użytkownika jednośladu, jeśli rower nie jest odpowiednio oświetlony. Nie warto oszczędzać na oświetleniu rowerowym ani bagatelizować jego braku. Poza tym jazda dobrze oświetloną drogą to również większy komfort dla rowerzysty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium